19 Mart 2014 Çarşamba

Kısa bir İsviçre turu...


İsviçre daha önce içinden geçtiğim ama pek gezmedin bir ülkeyedi. Fransa'dan aldığım vizeyi bahane ederek istanbul'dan  direk Basel'e uçtum. Zira Basel havalimanı İsviçre'de olsada Fransa ve Almanya'ya çıkış  kapılarıda  vardı. (Vizemi yenilediğim ve ilk çıkış kuralından dolayı Fransa tarfından giriş yaptım.) Avrupa'da olmanın en iyi yanlarında biri bu diye düşündüm ;)

Gümrükten  geçip kapıdan çıkarken dikkat etmeniz gerek zira havalimanından sağ kapı sizi İsviçre Basel'e çıkarıyor diğer kapı ise Fransa Mulhouse'e ;)
Daha önce gideceğim ülkelerle alaklalı okur, çalışır en azından restoran bulmaya çalışırdım. Bu seyahatte niyeyse hiç birini yapmadım ama hiç de bir şey kaybetmediğimi belirtmek isterim. Çünkü isviçre araba ile gezerken sağa sola bakınarak fevkalede zaman geçirilen bir ülke ;))

Havaalanından arabaya atladığım gibi Basel'i geçerek çıktım yola...

İsviçre için kısa notlar;

-    Araba ile gezmek bence çok iyi bir fikir.
-    Araba ile gezmek için özellikle başka ülkeden geçecekseniz arabanıza vinyete (otoban geçiş kartı) almadan ülkeye giremezsiniz.
-    Vinyete yıllık 30 euro civarında
-    Luzern - İnterlaken arası enfes bir yol bir şeklide gidin.
-    İsviçre için uzak diye bir kavram yok Bern, Luzern, Zürih, Lozan, Neuchatel, Basel hep 50- 100 km lik mesafeler
-    Basel gördüğüm en güzel Avrupa şehirlerinden biri. Etrafını saran sular, arkasında duran Alpler, eski caddeler gerçekten çok güzel.
-    İsviçre Avrupa  ülkeleri arasında en pahalısı sanırım. -gerçi henüz iskandinav ülkerini görmedim- Diğer ülkelerle arasında sanırım iki kata yakın bir fark var, en azından komşularıyla...
-    Örneğin starbucks ta bir kahve 5 euro civarı da
-    Yine belirtmek isterim otoban marketleri de çok pahalı bir şişe su 3-5 euro arasında, marketten alıp arabanıza stoklayın derim.
-    Birde bu peynir olayı beni şaşırttı illa Fransa derdim ama sanki isviçre peynirleri daha iyi, hemen bir markette durun şöyle bir kaç güzel ekmek ve bir kaç çeşit peyniri de arabaya stoklayın, zira yolda sandviç yiyecek süper manzaralı duraklar var.
-    Market demişken beni baya şaşırtan bir olayda başta Koç ailesinin İsviçre'de Migros açmasıydı ;) meğer market İsviçrelilerinmiş ;)
-    Aklıma geldikçe eklerim şimdilik durum bu.
Neuchatel

Bern

4 yorum: